Glädje, Gemenskap, Respekt & Öppenhet

Framgångar vid riksfinalen och riksmästerskapen i Falun

2014-05-11 11:46

All Star Gymnastics hade tre gymnaster som tävlade i Rikfinalen/Riksmästerskapen i Falun förra helgen. Tilda på steg 5, Hanna på steg 6 och Lykke på steg 7 och det blev hela 9 guld och 1 silver.

 

På lördagen genomfördes tävlingarna för steg 5 och steg 6. Här tävlar man för sin region och varje region skickar 3 gymnaster på varje steg. Det finns 8 regioner i Sverige och vi tillhör Region Öst som på steg 5 representerades av Tilda från All Star, Malva och Nora från STG och på steg 6 av Hanna från All Star, Anja från HG och Ellen från Solflickorna.

 

I steg 5 vann Tilda mångkampsguldet, det blev även grensegrar i hopp, fristående och barr. Hanna fick silver i mångkampen i steg 6 och det blev grenseger i barr. Alla tjejerna från region Öst tävlade jättebra och vann lagtävlingen. Det var härligt att se tjejernas delade glädje när de fick hämta hem den stooora pokalen.

 

På söndagen genomfördes tävlingarna för steg 7, steg 8 och steg 9. Lykke gjorde en väldigt fin mångkamp och vann guldet på steg 7 Det blev även grensegrar i hopp, bom och fristående. Hennes höga poäng 43,200 innebär även att Lykke kvalificerat sig till steg 8,  grattis Lykke.


Vi sammanfattar helgen i Falun med tre ord; glädje, gemenskap och utveckling!

 

Nyhetsarkiv

INSTAGRAM

SOCIALA MEDIER

INSTAGRAM

VÅRA SPONSORER

Dokk Consulting
Gympa Sport
POWERFUL by Marcela Torres

VÅRA GULDMEDLEMMAR

Familjen Hendren

SAMARBETSPARTNER

Gymnastikförbundet